Forkort en PDF-fil

Senest opdateret

For at overholde Copyright, så må et indscannet materiale maks. fylde 30 sider. Du kan læse om de gældende regler her
Hvis du vil ændre længden af din PDF-fil, så kan du bruge din computers udskrivning til at gemme en ny forkortet udgave af den oprindelige PDF-fil.

I denne vejledning gennemgår vi, hvordan du forkorter en PDF-fil.

1. Tilgå filen, klik på print-ikonet (1) og vælg udskriv (2)

Når du vil udskrive en PDF, så kan du enten:

  1. Finde print-ikonet
  2. Højreklikke et sted i filen og vælge 'Udskriv'
  3. Trykke genvejen "Ctrl P" eller ved Mac "Command P"

2. Angiv printindstillinger og vælg 'Tilpasset', så du kan tilpasse hvilke sider du gerne vil have i den nye fil (1)

Vær opmærksom på, at printindstillinger ser forskellige ud alt efter browser og computer. I vejledningen er Chrome brugt som browser.

2.1. Når 'Tilpasset' er valgt, får du mulighed for at skrive hvilke sider din nye fil skal indeholde. Du kan både angive et interval (eks. 1-30) eller flere intervaller adskilt af et komma (eks. 1-5, 8-15, 17-18).

2.2. Vælg en ny destination til dit udskriv, så det ikke fysisk bliver udskrevet, men i stedet konverterer til en ny PDF.

3. Vælg 'Gem'.

4. Angiv filnavn (1) og vælg en placering til den nye udgave af filen (2). Tryk derefter på Gem

Du kan altid få hjælp af Basen ved at oprette en sag på basen.kp.dk.

Forrige Vejledning Videovejledninger til litteratur.kp.dk
Næste Vejledning Artikler fra InfoMedia
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os