Artikler fra InfoMedia

Senest opdateret

InfoMedia giver adgang til  en lang række danske landsdækkende, regionale og lokale dagblade, lokale ugeaviser, fagblade, tidsskrifter og magasiner, nyheds- og telegrambureauer i fuldtekst.

 Det er ikke muligt at linke direkte til en artikel, men kun til selve InfoMedia.  Efterfølgende skal man selv fremsøge den enkelte artikel på titlen.

Derfor skal man igennem nogle ekstra trin, for at oprette en reference til en avisartikel.

I denne vejledning gennemgår vi:

1. Opret referencen manuelt på den relevante litteraturliste.

1.1. Klik på Tilføj materiale (1) og vælg Opret (2)

1.2. Vælg materialetypen Avisartikel (1)

1.3. Udfyld bibliografiske data

1. Artiklens titel
2. Forfatter
3. Tidsskriftstitel/Udgiver
4. År og dato
5. Startside og slutside

2.1. Gå til bibliotek.kp.dk, søg InfoMedia (1) frem og klik på posten (2)

Du kan med fordel bogmærke linket i din browser, så du slipper for at søge Infomedia frem hver gang du skal lave denne slags reference.

3. Gå tilbage til litteraturlisten og indsæt permalinket i referencen

Tryk "Tilføj" og referencen ligger nu på listen.

(Tilføje evt. en note til de studerende i notefeltet)

4. Bonus

Infomedia giver alle deres indekserede artikler et unik ID. Det kan derfor være en fordel at tilføje artiklens ID-nummer.
En søgning på ID i InfoMedia vil give et mere præcist resultat end en søgning på artiklens titel.

4.1. Find artiklen i InfoMedia og kopiér ID'et (1)

4.2. Skriv en note til studerende

Skriv en note og tilføj artikel-ID'et.
Formuleringen er et eksempel, skriv så det giver bedst mening for dine studerende.

Du kan altid få hjælp af Basen ved at oprette en sag på basen.kp.dk.

Forrige Vejledning Forkort en PDF-fil
Næste Vejledning Besked fra KP Bibliotek ang. litteraturliste
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os