Gem video-fil, så Itslearning og WISEflow kan håndtere den (for studerende)

Senest opdateret

Både systemet Itslearning og systemet Wiseflow håndterer bedst video, hvis det ligger i formatet mp4 (eller mv4 som i princippet er det samme).

Denne vejledning forsøger at vise hvordan du nemt kan hente et gratis program til at konvertere din videofil til mp4-format.

Bonus: Samtidig bliver filen typisk meget mindre, og du kan derfor uploade den meget hurtigere.

1. Hent HandBrake

1.1. Hent Handbrake gratis fra hjemmesiden handbrake.fr og installer det på din computer. Start programmet.

Her er det vist på en Mac.

1.2. Find kildefil og åbn den

Find den film-fil som du ønsker at konvertere.

  1. Find og marker filen
  2. Klik på knappen Open.

1.3. Vælg det sted hvor du ønsker filen skal placeres, når den er konverteret (1). Klik på knappen "Start" for sætte processen i gang (2).

  1. Vælg det sted hvor du ønsker filen skal placeres, når den er konverteret.
  2. Klik på knappen "Start" for sætte processen igang.

1.4. Følg med i processen i bunden af programmet.I tilfælde af en meget lang film, med en meget stor fil, kan det godt tage lidt tid.

Programmet behandler filmen. Følg med i processen i bunden af programmet.

I tilfælde af en meget lang film, med en meget stor fil, kan det godt tage lidt tid.

1.5. Filen er konverteret og gemmes på det sted, som du angav tidligere. Din oprindelige film-fil er ikke overskrevet. Den ligger hvor den hele tiden har ligget.Herfra kan filen uploades til Itslearning og Wiseflow.

Til sidst er filmen konverteret og gemmes på det sted, som du angav tidligere. Din oprindelige film-fil er ikke overskrevet. Den ligger hvor den hele tiden har ligget.

Herfra kan filen uploades til Itslearning og Wiseflow.

Forrige Vejledning Lad studerende rette hinandens opgaver (for undervisere)
Næste Vejledning Lad den studerende genindsende sin aflevering
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os