Intro til Itslearning

Senest opdateret

Itslearning er KPs fælles Learning Management System (LMS) og den centrale digitale læringsplatform for alle uddannelser og alle studerende. Det er her de studerende finder deres skema, undervisningsplaner og undervisningsmaterialer og kommunikerer med deres medstuderende og undervisere.

I denne vejledning finder du:

1. Introduktionsvideo til Itslearning

1.1. I videoen herunder får du en introduktion til Itslearning fra et underviserperspektiv. Der er direkte links til vejledninger, som uddyber de mange funktioner og muligheder, som du kan klikke på, hvis du vil vide mere om netop det emne.

3. Hvad skal jeg kunne som underviser i Itslearning?

Som ny underviser i Itslearning, skal du kunne de basale ting for at udvikle og afholde din undervisning - det handler om at finde dine undervisningsrum, arbejde med undervisningsplanen og kommunikere med dine studerende.  Det er netop den information du finder her i vores "Kom i gang" vejledninger

Din uddannelse har udviklet et sæt anbefalede retningslinjer, der beskriver, hvordan du skal bruge Itslearning. Formålet med retningslinjerne er at skabe en fælles praksis som I i fællesskab kan være med til at udvikle, og løbende at styrke kvaliteten jeres brug af Itslearning.

Find og læs din uddannelses retningslinjer her

Forrige Vejledning Beskeder
Næste Vejledning Kom i gang med Rum
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os