Oprydning af studieinaktive perioder og aktive GUEr

Senest opdateret

Arbejdsgang

  1. Find din uddannelse i arket.
  2. Dobbeltklik på antal studerende i tabellen.
  3. Find de viste studerende i esas på den studerenes studieforløb.
  4. Find den inaktive periode på studerende (studieinaktive perioder).
  5. Foretag et PUE-skift PUE skiftpå aktive GUEr i indeværende semester.
    1. Hvis studerende kommer tilbage irregulært skal der laves PUE-skift, ellers bør esas beregne de fremtidige PUE-tilknytninger automatisk.
      1. En tilbagevenden betragtes som irregulær hvis den studerende ikke vender tilbage til semesterstart og derfor skal indplaceres manuelt på det tilbagevendende semester.
    2.  Hvis studerende kommer tilbage i indeværende semester, skal der intet foretages da studerende  allerede er indplaceret korrekt.
  6. Slet studerende fra oprindeligt hold efter PUE-skift.

https://kpdk.sharepoint.com/sites/SOD-STU208/FO9/FP128/FQ9/Assets/AxIndex.aspx

OBS: Du skal have adgang til Sag og Dokument for at kunne se dokumentet.

Forrige Vejledning Find en entitets unikke ID (GUID)
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os